Frontago vuodesta 2017

Toimintamme käynnistyi vauhdilla kevään 2017 aikana Vantaan Pakkalassa. Aloitimme neljän hengen ydinryhmällä, ja jo kesällä ytimemme kasvoi yhdellä. Kesän koittaessa väki lisääntyi jälleen, ja ensimmäisen harjoittelijamme tullessa taloon suoritimme ensimmäisen yritysmuuttomme isompiin tiloihin reippaalla aikataululla. Syksyn tullessa yrityksellemme oli kertynyt alan kokemusvuosia yhteensä jo yli 100 vuotta, ja tänä päivänä työllistämme yhteensä 15 alan ammattilaista. Joukostamme löytyy insinöörien lisäksi mm. arkkitehti, sisäilma-asiantuntija sekä sisustussuunnittelija.

Toiminta-alueenamme on ollut alusta asti koko Uusimaa, päähankkeiden keskittyessä pääkaupunkiseudulle. Lahden konttorimme avasi ovensa jo vuoden 2017 talvella ja on kasvattanut toimintaansa tasaisesti. Lahden konttori on jo kolmatta kertaa joutunut muuttamaan isompiin tiloihin, hyppyrimäen kupeesta Hennalan Kasarmille, siitä voimalaitoksen viereen Ratavartijankadulle ja nyt uusimpiin tiloihin aseman viereen ASKO-taloon.

Viiteen vuoteen on mahtunut kiinteistöjen korjaustöiden suunnittelua, projektinjohtoa, valvontaa sekä rakenteellisia kuntotutkimuksia ja -tarkastuksia. Kohteita on ollut haastavista keskustan arvokiinteistöistä suurempiin lähiömassoihin. Myös peruskorjauksien sekä pihakunnostusten suunnitelmien laatiminen on ollut kasvavassa osassa liiketoiminnassamme.
Yrityskulttuuriimme on kuulunut alusta asti olennaisesti yhdessä tekeminen, ja tavoitteena on toteuttaa ajatusta ”Töissä pitää olla myös kivaa!”. Panostamme omaan sekä työntekijöidemme hyvinvointiin erilaisilla urheilutapahtumilla ja retkillä. Haluamme pitää työntekijämme hyvässä kunnossa – ja motivoituneena. Tarjoammekin kaikille säännöllisesti koulutusta, jotta osaaminen pysyy ajan tasalla ja motivaatio korkealla.

Tekijät

Juha Hartikka

DI
Toimitusjohtaja
044 239 7221
juha.hartikka@frontago.fi

Kaisa Mäkeläinen

Artenomi /
Sisustussuunnittelija SI
toimistopäällikkö
040 832 7321
kaisa.makelainen@frontago.fi

Tuomo Karjalainen

RI AMK
Projektijohtaja
040 838 2590
tuomo.karjalainen@frontago.fi

Hannu Sippola

RI
Projektijohtaja
040 839 3690
hannu.sippola@frontago.fi

Sami Puumalainen

Pintakäsittely-
tekniikaninsinööri AMK
Projektipäällikkö
0400 419 296
sami.puumalainen@frontago.fi

Anna Pekkala

RI AMK, FM
Projekti-insinööri
040 486 6468
anna.pekkala@frontago.fi

Pietari Kojo

Pintakäsittely-
tekniikaninsinööri AMK
Projektipäällikkö
0400 801 753
pietari.kojo@frontago.fi

Laura Kesälä

Projektikoordinaattori
Sisustussuunnittelija
+358 50 3468636
laura.kesala@frontago.fi

Sauli Heikkinen

Valvoja
Rakennusmestari
Maalarimestari
050 5544 910
sauli.heikkinen@frontago.fi

Otto Halonen

Projekti-insinööri
+358 44 0400846
otto.halonen@frontago.fi

Malena Österman

Harjoittelija
Tekniikan ylioppilas
040 952 4869
malena.osterman@frontago.fi

Eemil Sintonen

Harjoittelija
Insinööriopiskelija
+358 50 5544891
eemil.sintonen@frontago.fi

Jorma Ojanaho

LVI-rakennusmestari
+358 50 4117534
jorma.ojanaho@frontago.fi

Tatu Lintulaakso

RI AMK
Projektipäällikkö
040 731 6014
tatu.lintulaakso@frontago.fi

Henna Ehramaa

Arkkitehti, SAFA
Pääsuunnittelija
044 325 5489
henna.ehramaa@frontago.fi

Daniel Taiarol

Rakennusfysiikan asiantuntija, DI
Rakennusterveysasiantuntija
+358 40 8284459
daniel.taiarol@frontago.fi

Oiva

Toimistokoira

Yhteistyökumppanit

Kaikkea ei kannata tehdä itse, yhteistyökumppanimme ovat erikoistuneet seuraavien erityistehtävien suorittamiseen:

Toimintamme puolueettomuuden varmistamiseksi emme kirjaa urakoitsijoita ja rakennuttajia yhteistyökumppaneiksemme.